T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü Genç Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü Genç Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Genç Devlet Hastanesi Dijitaleşiyor

Güncelleme Tarihi: 04/04/2018

Sağlık Bakanlığı, HIMSS ve Medipol Üniversitesi arasında imzalanan protokolle hastanelerin EMRAM seviye 6 - seviye 7 hedeflerine ulaşılabilmesi için ‘Dijital Hastane Değerlendirme Sistemi’ kapsamında yerinde yapılan incelemede Genç Devlet Hastanesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin ilk ve tek ‘EMRAM Seviye 6’ kriterlerini karşıladığı belirtildi. Devlet Hastanesi bundan sonra, son seviye olan ‘Seviye 7’ için mücadele verecek.
GENÇ DEVLET HASTANESİ DİJİTALLEŞİYOR

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Uluslararası Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Birliği (HIMSS) ve İstanbul Medipol Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen "Elektronik Tıbbi Kayıt Uyum Modeli (EMRAM) Seviye 6” validasyon değerlendirmesinde bu yıl HIMSS Analitik tarafından belirlenen bazı devlet hastanelerinin, bilgi teknolojileri uygulamaları konusunda üstün başarı göstererek yüksek kalitede sağlık hizmetleri sunan ve hasta güvenliğini büyük ölçüde artıran hastane standardına ulaştığı açıklandı. Değerlendirmede Genç Devlet Hastanesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin ilk ve tek ‘Seviye 6’ kriterlerini karşıladığını öğrenildi.

 

Hastanede yerinde yapılan inceleme sonrası değerlendirme ile ilgili rapor yayınlayan İstanbul Medipol Üniversitesi üyesi HIMMS Türkiye Koordinatörü Suna Kırdağ Mahir, hastanenin yönetim ve klinik personelinin dijitalleşme yolunda iyileştirme ve gelişme için göstermiş oldukları çabalar için teşekkür etti.

 

Yönetime ‘Seviye 7’ içinde öneri ve tavsiyelerini belirten Mahir, şunları kaydetti: “HIMSS Analitik ve İstanbul Medipol Üniversitesi adına, sizi ve hastanenizdeki EMRAM süreçlerine destek sağlayan ekibinizi, gayretinizden ve hastanenizin ulaşmış olduğu seviyeyi açık ve anlaşılır bir şekilde ifade etmedeki başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Bu ziyaretimiz, hastanenizdeki idari ve klinik ekiplerin sürekli iyileştirme ve gelişme konusundaki isteklerini ve gayretlerini yakından görme fırsatı verdi. Bu çerçevede HIMSS EMRAM Analitik değerlendirme sürecine verdiğiniz önem ve misafirperverliğiniz nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugün itibariye teyit ettiğimiz seviye 6 durumunuz, 10 Ekim 2017’den başlamak üzere 3 yıl geçerli olacaktır. Bu süreç içerisinde çalışmalarınızın devam etmesini ve seviye 6 validasyonu ile neticelenmesini umuyorum. Bu vesileyle seviye 7 çalışmalarınızın da, hasta güvenliği ve sağlık hizmet kalitesini artırmak için belirleyeceğiniz bazı temel ihtiyaçlarınızın çözüme yönelik çözümler geliştireceğiniz ’vaka çalışmalar’ üzerinden ilerleyeceğini de hatırlamak istiyorum. Bu süreç içerisinde sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı da şimdiden belirtmeliyim. Validasyon değerlendirme ziyaretimiz sırasında tespit ettiğim başarılı yönler ve geliştirmesini önerdiğim hususları belirtiyorum: Hem başarılı yönler; hem de tavsiyeler kısmında yaptığımız tespitlerin, hastanenizin gelişimi konusunda sizlere yardımcı olacağımı umuyorum. HIMSS Analitik ve İstanbul Medipol üniversitesi ekibi olarak sizlerle işbirliğini sürdürmeyi umuyor ve seviye 7 validasyonu ziyaret için en kısa zamanda yeniden görüşmeyi umuyorum.”

 

"HEDEF SEVİYE 7"

 

Değerlendirme sonrası konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Genç Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Nurullah Davran,  hastanenin dijitalleşme yolunda ‘EMRAM Seviye 6’ için verdiği mücadelede HIMSS Analitik ekiplerince yerinde inceleyerek pratikte başarılı olduğunu kanıtladı. Bundan sonra son seviye olan ‘Seviye 7’ için mücadele edeceklerini ifade eden Davran; “Sağlık Bakanlığı Medipol Üniversitesi ve HIMSS işbirliğinde yürütülen dijital hastane değerlendirme çalışmaları kapsamında Medipol Üniversitesi temsilcileri tarafından 10 Ekim 2017 tarihinde Hastanemize yerinde değerlendirme ziyareti gerçekleştirilmiştir. Hastanemiz, ‘EMRAM Seviye 6’ kriterlerini karşıladığını pratikte başarılı bir şekilde göstermiş ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin ilk ve tek, Seviye 6'daki hastane olarak tanınmaya hak kazanmıştır. Çalışmalarda emeği geçen Bingöl kamu Hastaneleri Genel Sekreterimize, hastanemizin başhekimine, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürümüz Özkan Gündüz ve sağlık ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Konuşmasına son olarak ‘Seviye 6’nın hastaneye kazandırdığı öneme vurgu yaparak sürdüren Davran, ‘‘Seviye 6’; hastaya verilmiş tedavinin doğrulandığı, hastaya hangi saatte hangi ilaçların verildiğinin gösterildiği süreç olarak kayıt altına alınıyor. Bu aşamadan sonra hedefimiz 7 seviyelerine ulaşmak, hastane yönetimi ve süreçleri tamamıyla dijital ortamda izlenebilir hale getirmek. Sistem doğrultusunda yıllar sonra bile hastanın ihtiyaç duyduğunda kendisine ait tüm bilgilere ulaşabilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

kaynak: gencinsesi